Fundacja Naukowa im. Floriana Znanieckiego

4. edycja konkursu „Czym jest dla Ciebie miasto Poznań?”

Organizujemy ten konkurs, ponieważ jesteśmy przekonani, że Poznań jest taki, jaki istnieje w doświadczeniu pojedynczych ludzi – mieszkanek i mieszkańców tego miasta, a także osób mieszkających poza Poznaniem i związanych z nim na różne sposoby.

Po raz czwarty od 1928 r. chcemy zachęcić osoby mieszkające lub związane z Poznaniem do refleksji na tym, w jaki sposób korzystają z miasta, co jest w nim dla nich ważne i wreszcie nad tym jakiego miasta chcieliby dla siebie i dla przyszłych pokoleń.

Konkursy pt. „Czym jest dla Ciebie miasto Poznań?” ogłaszane są w Poznaniu cyklicznie od 1928 r.  Po prawie wieku od pierwszych badań o Poznaniu i jego mieszkańcach przeprowadzonych przez Floriana Znanieckiego, twórcę własnej szkoły socjologicznej, powtórzonych kilkadziesiąt lat później przez Janusza Ziółkowskiego, a następnie w latach 90. przez Ryszarda Cichockiego i Krzysztofa Podemskiego, przyszedł czas na kolejną edycję. 

Od ostatniego badania minęło sporo czasu. Miasto trwa i jednocześnie uległo przekształceniom. Jakie jest dzisiaj? Jak się zmieniło? Jakiego Poznania byśmy chcieli? Te i inne pytania kierujemy w stronę wszystkich poznanianek i poznaniaków.

Wyrazem nowych czasów jest poszerzenie formuły konkursowej o wypowiedzi mówione – nagrywane przez uczestników konkursu lub z pomocą adeptów socjologii. Każdy głos jest dla nas bardzo ważny, dlatego – to także nowość czwartej edycji – wszystkie wezmą udział w losowaniu nagród. Jednocześnie, zgodnie z tradycją, bo to przecież prawdziwy konkurs, nadesłane wypowiedzi zostaną poddane ocenie Kapituły Konkursowej – osobno pisane i mówione. Jedynymi kryteriami będą szczerość, dokładność i szczegółowość, nie zaś prezentowane poglądy, poprawność językowa, styl, charakter pisma czy sposób wysławiania.

Pisane i mówione wypowiedzi zbierane będą do 18 lipca 2021 r. (termin przedłużony).

Pula nagród wynosi 17 000 zł.

Konkurs w 2021 r. organizowany jest pod tytułem „Czym było, jest i może być dla Ciebie miasto Poznań?” przez Wydział Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu we współpracy z Miastem Poznań, Fundacją Rozwoju Miasta Poznania i Fundacją Naukową im. Floriana Znanieckiego.

Zachęcamy do udziału w konkursie i przekazywania informacji o nim!

Strona konkursu: www.czympoznan.pl.

– – –
Ilustracja: czympoznan.pl