Fundacja Naukowa im. Floriana Znanieckiego

Kreatywność w badaniach jakościowych i analizach danych jakościowych

Tytuł/nazwa warsztatuKreatywność w badaniach jakościowych i analizach danych jakościowych
Preferowana data i godzinaTerminy do wyboru: 16.11.24 w godzinach 10:00-18:00
Preferowana forma spotkaniaOnline  
Osoba prowadząca warsztat(y)Prof. dr hab. Krzysztof T. Konecki jest profesorem zwyczajnym i przewodniczącym komisji UŁ ds. stopni naukowych w dyscyplinie nauki socjologiczne. Pracuje na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, jest kierownikiem Katedry Socjologii i Zarządzania. Jego zainteresowania obejmują socjologię jakościową, symboliczny interakcjonizm, teorię ugruntowaną, metodologię nauk społecznych, socjologię wizualną, komunikację i zarządzanie międzykulturowe, kulturę organizacyjną i zarządzanie oraz badania fenomenologiczne i kontemplatywne. Prowadził badania nad transmisją wiedzy w hatha jodze (Projekt Opus). Jest redaktorem naczelnym „Przeglądu Socjologii Jakościowej”, członek ZG Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Pisze wiersze i robi kolaże. Ostatnio opublikował książkę: Konecki, Krzysztof T. 2022. The Meaning of Contemplation for Social Qualitative Research. Applications and Examples. London, NY: Routledge.
Krótki opis warsztatu  W warsztatach skoncentrujemy się na metodach budujące kreatywność w badaniach jakościowych. Zastanowimy się czym jest generalnie kreatywność w badaniach naukowych a następnie przeanalizujemy możliwość przeniesienie tej definicji kreatywności do badań i analiz danych jakościowych w naukach społecznych i humanistycznych. Metody używane do rozwijania kreatywności związane są, między innymi, z ograniczaniem konceptualizacji lub takim podejściem do konceptualizacji by była ona uwrażliwiająca a nie ograniczająca analitycznie. Warsztaty będą się składały głównie z ćwiczeń rozwijających kreatywność w budowaniu własnego projektu badawczego oraz analizie danych jakościowych (dane uczestników warsztatów). Na początku będzie przeprowadzony krótki wykład a następnie będą głównie praktyczne ćwiczenia związane z rozwojem kreatywności intelektualnej w badaniach jakościowych. Użyta zostanie hatha-joga i medytacja oraz ćwiczenia oddechowe w celu uwalniania kreatywnego potencjału uczestników.
Ramowy program warsztatu  Najważniejsze treści/ tematy poruszane w czasie warsztatu, w punktach. Mogą obejmować bloki tematyczne lub przedstawiać plan warsztatu (tak, jak warsztat będzie prowadzony) Wykład na temat twórczości w badaniach jakościowych (kreatywność w teorii ugruntowanej, badaniach fenomenologicznych, symbolicznym interakcjonizmie, badaniach kontemplacyjnych, problem „serendipity”)Refleksyjne pisanie.Pisanie poezji jako badanie siebie/badacza i metoda rozwijania kreatywności badawczej.Mapowanie sytuacji w twórczym kreowaniu powiązań (użycie programów komputerowych do mapowania; analiza sytuacji badania). Ograniczanie konceptualizacji badawczej jako metoda rozwoju kreatywności (teoria ugruntowana, epoché, kontemplacja, medytacja; analiza intra-akcji)
Cele szczegółowe warsztatuCele szczegółowe powinny odpowiadać na pytania o to, czego uczestnik będzie miał szansę nauczyć się podczas warsztatu. Cele podzielone są na 3 obszary: wiedzę, kompetencje i umiejętności. Wiedza: uczestnik pozna pojęcie kreatywności oraz jej znaczenie w badaniach jakościowych Umiejętności: uczestnik techniki pobudzające intuicję oraz kreatywność, oraz refleksyjne pisanie. Uczestnik będzie mógł użyć technik pobudzających kreatywność we własnym badaniu, a także będzie mógł ewentualnie wykorzystać je w procesie dydaktycznym. Kompetencje Przy pełnym zaangażowaniu i otwartości uczestnik będzie mógł inaczej spojrzeć na swoje zaangażowanie w badaniach jakościowych. Pozbędzie się gorsetu ograniczeń, które nakłada metodologia tradycyjna (metodologia błędu)
Adresaci warsztatuWarsztat jest skierowany do osób prowadzących badania jakościowe i posiadających już pewną wiedze na temat metod i technik badań jakościowych.
Materiały dla uczestników i literatura do zapoznania się przed warsztatemKonecki Krzysztof T. (2018) Advances in Contemplative Social Research, Lodz: Lodz University Press / Krakow: Jagiellonian University Press. (chapter 10)  
Materiały po warsztacieKsiążka – Konecki Krzysztof T. (2018) Advances in Contemplative Social Research, Lodz: Lodz University Press / Krakow: Jagiellonian University Press. Konecki, Krzysztof T., Aleksandra Płaczek, Dagmara Tarasiuk. 2024. Experiencing The Body in Yoga Practice. Meanings and knowledge transfer. New York: Routledge.    I inne materiały przydatne do studiowania metod badań jakościowych.
  Inne, ważne informacje dla uczestników    – Czas trwania warsztatów 6 godzin. – Osobom zapisanym zostanie przesłana literatura, która może pomóc w warsztatach (czytanie jest niekonieczne, ważna jest praktyka na miejscu! Czyli doświadczanie i eksplikacja!). – Proszę o przygotowanie strojów sportowych do ćwiczeń hatha-jogi i medytacji.
Prof. Krzysztof Konecki
Fot. Marcin Stepien / Agencja Gazeta